چرا باید هر روز صبح آب لیمو بنوشیم؟

بهبود گوارش

آب لیمو از ساختاری مشابه با مایعات شکم برخوردار است و به دفع سموم از دستگاه گوارش کمک می کند. همچنین، آب لیمو به بهبود سوء هاضمه، سوزش سر دل و نفخ کمک می کند. آب لیمو به حرکت روده در هنگام صبح، آبدار شدن روده بزرگ و تحریک تولید صفرا نیز کمک می کند.

تقویت سیستم ایمنی

آب لیمو سرشار از ویتامین ث است که به تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با سرماخوردگی و آنفلوانزا کمک می کند. در کنار ویتامین ث، آهن یکی دیگر از مواد مغذی مهم برای سیستم ایمنی محسوب می شود و لیمو توانایی جذب آهن بیشتر از مواد غذایی مصرفی را فراهم می کند.

آب رسانی به بدن

تامین آب کافی برای بدن به ویژه در فصل تابستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آب ساده بهترین گزینه محسوب می شود اما برای بسیاری از مردم ممکن است نوشیدن آب ساده چندان جذاب نباشد. از این رو، می توان مصرف آب لیمو را در برنامه روزانه لحاظ کرده تا آب مورد نیاز بدن تامین شود.

افزایش انرژی

نوشیدن آب لیمو افزایش فوری انرژی را به همراه داشته و خلق و خوی انسان را در آغاز روز بهبود می بخشد.

سلامت و شادابی پوست

لیموها منابع غنی از آنتی اکسیدان ها هستند که از آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند. این رادیکال های آزاد مسئول پیری زودرس پوست هستند. ویتامین ث به حفظ قابلیت ارتجاعی پوست برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک و کاهش لکه های پوستی کمک می کند.

کاهش التهاب

لیموها توانایی حذف اسید اوریک از مفاصل بدن انسان را دارند. اسید اوریک یکی از عوامل اصلی ایجاد التهاب محسوب می شود.

کمک به کاهش وزن

اگرچه آب لیمو به خودی خود معجزه کاهش وزن را رقم نمی زند اما می تواند به تسریع روند کاهش وزن و شکل گیری نتایجی بلند مدت کمک کند. لیموها در مبارزه با میل شدید به غذا، افزایش سوخت و ساز بدن و احساس پر بودن معده نقش داشته و احتمال مصرف میان وعده ها بین وعده های غذایی اصلی را کاهش می دهند.

قلیایی کردن بدن

اگرچه لیموها دارای طعم ترشی هستند اما یکی از اصلی ترین منابع غذایی قلیایی کننده در کره زمین محسوب می شوند. اسید بیش از اندازه در بدن می تواند التهاب، چاقی و بیماری هایی مانند سرطان، دیابت و آلزایمر را موجب شود.

خواص پاک کننده

لیموها به دفع هر چه بیشتر سموم برای جلوگیری از آسیب سلول ها، بافت ها و اندام ها کمک می کنند. لیمو، کبد انسان را برای تولید آنزیم های بیشتر و کارکرد موثرتر تحریک می کند. آب لیمو همانند یک دیورتیک (ادرار آور) عمل کرده تا دستگاه ادراری را عاری از سم نگه دارد و همچنین سطوح pH را تغییر داده و از رشد باکتریایی جلوگیری می کند. این مساله برای افرادی که اغلب از عفونت ادراری رنج می برند بسیار مفید است.

خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی

لیموها دارای خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی هستند. آنها به مبارزه با آنفلوانزا و سرماخوردگی کمک کرده و گلودرد را تسکین می دهند. افرادی که روزانه لیمو مصرف می کنند احتمال کمتری دارد تا با این شرایط مواجه شوند.

کاهش مخاط و خلط

آب لیمو به کاهش مخاط و خلط کمک می کند. افرادی که شیر گاو مصرف می کنند اغلب نسبت به تولید مخاط حساس تر هستند. از این رو، اگر تمایلی به کاهش مصرف لبنیات ندارید می توانید روز خود را با آب لیمو آغاز کنید.

تازگی نفس

لیموها به نفس انسان تازگی و طراوات بخشیده و با باکتری های دهان مبارزه می کنند. اگرچه لیموها برای سلامت کلی دهان مفید هستند اما از نوشیدن و یا مصرف آنها در حالت رقیق نشده پرهیز کنید. اسید سیتریک می تواند فرسایش مینای دندان را موجب شود.

تقویت نیروی مغز

سطوح بالای پتاسیم و منیزیم بر سلامت مغز و اعصاب تاثیرگذار هستند. آب لیمو می تواند به مبارزه با افسردگی و استرس کمک کند. آب لیمو وضوح ذهنی و تمرکز بیشتر را موجب می شود و از این رو نوشیدنی فوق العاده ای برای دانش آموزان و یا افرادی با مشاغل پر استرس محسوب می شود.

ضد سرطان

آنتی اکسیدان های لیمو نه تنها از پیری پوست جلوگیری می کنند بلکه خطر انواع مختلفی از سرطان را نیز کاهش می دهند. آنها در خنثی سازی اسیدها نیز بسیار خوب عمل می کنند. سرطان دوستدار رشد در محیط اسیدی است. قلیایی سازی بدن ممکن است از رشد سلول های سرطانی جلوگیری کرده و در وهله نخست از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند.

جایگزینی برای کافئین

بسیاری از مردم قادرند عدم دریافت کافئین را از طریق جایگزینی قهوه با آب لیمو ولرم جبران کنند. آب لیمو ولرم میزان انرژی مشابه برای بیدار کردن بدن و افزایش انرژی را فراهم می کند.

 

/ 0 نظر / 41 بازدید