این همان آقایی است که امام را قبول نداشت!

 این موارد تنها در زمان صدر اسلام اتفاق نیافتاد، در تمام انقلاب‌ها و همه زمان‌ها داستان از همین قرار است. من نمی‌خواهم دیگر تطبیق کنم آن را با زمان شاه و بگویم چه کسانی در آن دوران راحت زندگی می‌کردند و بعد هم در دوره جمهوری اسلامی راحت‎تر به زندگی خود ادامه دادند.

به یاد دارم در مشهد و در سال‌های 54 و 55 که گاهی من از قم به مشهد می‌رفتم در مدرسه نواب با این آقا که سن اش هم از من بیشتر بود، کلی راجع به این بحث می‌کردیم که به ایشان اثبات کنم مرحوم امام، مجتهد، ملا  و فقیه است. این آقا اما قبول نمی‌کرد. ما کتاب‌های امام را در مدرسه می‌بردیم  و راجع به این موضوع بحث می‌کردیم و تطبیق می‌دادیم با مراجع آن زمان تا به این آقا اثبات کنیم که مرحوم امام مجتهد فقیه است. اما او قبول نمی‎کرد.

در زمان شاه این بزرگوار زندگی کرد و بعد از انقلاب و چند سال گذشته، منزل یکی از اقوامم برای روضه رفته بودم که اتفاقا منبری آن جلسه، همین آقا بود و آن‌چنان داغ اندر اوصاف انقلاب اسلامی و اندر عظمت امام و مشروعیت نظام حرف می‌زد که من وحشت کردم که این همان آقایی است که فقاهت امام را قبول نمی‌کرد. الی ماشاالله از این موارد در سلک ما روحانیون وجود دارد. این مورد عجیب و غریبی نیست بلکه در همه زمان‌ها اتفاق می‌افتد و‌الا اینکه امت و مردم باید حواس‌شان جمع باشد. در دوران پیامبر متاسفانه اصحاب رسول خدا‌(ص)، به هر دلیلی سکوت کردند و خطبه فاطمه زهرا(س)، با آن فصاحت، بلاغت و با آن استدلال‎های قرآنی که کرد، تاثیر چندانی نگذاشت و خلافت منحرف شد.تمام انقلاب‌ها و همه زمان‌ها داستان از همین قرار است.

منبع: جماران

/ 0 نظر / 36 بازدید